Mukowiscydoza

Mukowiscydoza

Mukowiscydoza (zwłóknienie torbielowate, ang. cystic fibrosis) to ciężka wielonarządowa choroba, na dzień dzisiejszy nieuleczalna. W Polsce jest podstawą do uzyskania orzeczenia o niepełnosprawności.

 

Mukowiscydoza jedną z najczęstszych chorób genetycznych u ludzi (około 1 na 2500 żywych urodzeń). W Polsce jedna na 25 osób jest nosicielem uszkodzonego genu odpowiedzialnego za występowanie mukowiscydozy (nosicielstwo jest bezobjawowe). Statystycznie jedna na 625 par jest więc parą dwojga nosicieli. Choroba występuje u dziecka dwojga nosicieli, które zarówno od ojca jak i od matki odziedziczy wadliwy gen (dzieje się tak statystycznie u 1/4 potomstwa).  

  

 

 

Organizm chorych na mukowiscydozę produkuje nadmiernie gęsty lepki śluz, który powoduje zaburzenia we wszystkich narządach posiadających gruczoły śluzowe. Choroba powoduje trwałe zmiany m.in. w układzie oddechowym (przewlekła choroba oskrzelowo-płucna prowadząca do uszkodzenia płuc i niewydolności oddechowej) oraz w przewodzie pokarmowym (niewydolność enzymatyczna trzustki powodująca zaburzenia trawienia i wchłaniania). Oznacza to konieczność przyjmowania sztucznych enzymów trawiennych przy każdym, nawet najmniejszym posiłku. 

W ostatniej fazie życia chorzy wymagają całodobowej tlenoterapii, a śmierć jest zazwyczaj powolną śmiercią z uduszenia.

Objawy ze strony układu oddechowego:

Objawy ze strony przewodu pokarmowego: